Aasta 2014 film

Eesti Filmiajakirjanike Ühing nimetas Aasta Filmiks 2014 Martti Helde ajaloolise „Risttuules”, mida pärjati 2000 euro ning Neitsi Maali pronkskujuga. Neitsi Maali nimeline auhind anti filmile „Risttuules” traagiliste ja rahva ajalugu mõjutanud sündmuste kujutamise eest uudses pildikeeles,” kommenteeris Jaan Ruus.

„Risttuules” räägib Tartu ülikooli filosoofiatudengi Erna perekonna traagilisest saatusest. 27-aastase väikese tütre ema perekond küüditati koos tuhandete eestlastega Siberisse ühel 1941. aasta juuniööl ning tema mees saadeti vangilaagrisse. Ajaloolise mängufilmi aluseks on Erna päevikumärkmed, aga ka küüditamisest rääkivad kirjad, mälestused, arhiivimaterjalid, joonistused, fotod ja intervjuud. „Erna jaoks peatus aeg sel hetkel, kui ta oma kodust vägivaldselt ära viidi. Aja peatumisest lähtub ka filmi audiovisuaalne lahendus: kaadris on inimesed tardunud, kolmemõõtmelises pildis liigub vaid kaamera,” selgitas Jaan Ruus.

Aasta Filmi rahalise preemia väljaandja Olympic Casino Eesti tegevdirektori Aigar Haini sõnul on Martti Helde film „Risttuules” suurepärane näide Eesti kinokunsti tasemest ja rahvusvahelisest haardest. „Toetades 15. aastat järjest Neitsi Maali auhinna väljaandmist, oleme õnnelikud, et iga aasta jõuab finaali nii palju väärikaid ja rahvusvaheliselt mitmeid kordi tunnustatuid linateoseid,” ütles Aigar Hain.

Martti Helde film „Risttuules” on pälvinud mitmeid rahvusvaheliste filmifestivalide preemiaid: Warsaw Film Festivali oikumeenilise žürii preemia; Thessaloniki International Film Festivali „Artistic Achivement Award” ehk auhinna kunstiliste saavutuste eest; Mannheim-Heidelberg International Film Festivali „Special Mention by the Jury of Cinema Owners” ehk kinoomanike žürii eripreemia; PÖFFi „Don Quijote Award” auhinna; PÖFFi Tridensi võistlusprogrammi parima Eesti täispika mängufilmi auhinna ning „International Federation of Film Societies Award” ehk Rahvusvaheliste Filmiühingute žürii preemia.

Neitsi Maali auhinnale nomineeriti tänavu Andres ja Katrin Maimiku „Kirsitubakas”, Priit ja Olga Pärna „Lendurid koduteel”, Jaan Toomiku „Maastik mitme kuuga”, Ilmar Raagi „Ma ei tule tagasi” ning Martti Helde „Risttuules”.